صفحه اصلی | سیاست و پارلمان | مجلس سنا: تشکیل پولیس محلی نباید تنقیص شود

مجلس سنا: تشکیل پولیس محلی نباید تنقیص شود

تاریخ نشر
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
مجلس سنا: تشکیل پولیس محلی نباید تنقیص شود

کابل (وخت- ۱۴ میزان ۹۲): برخی از سناتوران در مجلس سنا نقش پولیس محلی را تامین امنیت موثر خوانده میگویند که تشکیل پولیس محلی نباید تنقیص گردد.

آنهانقش پولیس محلی را در مناطق نا امن کشور موثر خوانده و می افزایند پولیس محلی دز بسیاری از مناطق نا امن کشور نقش موثری اجرا نموده پس باید توجه به تقویت آن صورت گیرد.

با آنکه در این او اخر سر و صداهای مبنی بر محو تشکیل پولیس محلی به گوش میرسد که گویا سبب نا امنی گردیده  و باعث اذیت و ازار مردم در مناطق شان شده اند، اما  مجلس سنا با رد آن میگوید که پولیس محلی همکار خوب پولیس ملی و نیروهای امنیتی بوده و میتواند نقش موثر داشته باشند.

در کنار دیگر موضوعات در جلسه مجلس سنا تنقیص پولیس محلی در صدر اجندای امروزی این مجلس قرار داشت که سناتوران به نوبه در مورد صحبت کردند.

محمدیونس تخاری عضوء مجلس سنا نقش پولیس محلی را ارزنده عنوان کرده گفت:"مناطق نا امن کشور ایجاب میکند تا پولیس محلی ایجاد و تقویت یابد."

وی همجنان تصریح کرد که پولیس محلی باید در نقاط ناامن کشور ایجادگردد و توظیف انان نباید به اساس مصلحتگرایی باشد.

وی افزود: با قوماماندان محلی صحبت های را انحام داده که رای آنها نیز تاکید بر تقویت پولیس محلی دارد.

گل آغا اعظمی عضوء دیگر این مجلس به این باور است که نقش پولیس محلی در برخی مناطق خوب و در برخی نیز موثر نبوده است و باعث ایجاد مشکلات گردیده.

وی از نهادهای امنیتی خواست تا رهبری پولیس محلی را به اشخاص مسلکی سپرده و انانکه سبب مزاحمت دیگران میگردند، از وظیفه سبکدوش گردند.

درهمین حال برخی از سناتوران خواهان محو تشکیل پولیس محلی گردیدند.

بلقیس روشن عضوء مجلس میگوید که پولیس محلی بجای منفعت زیان به باور میاورد و باید در تشکیل پولیس ملی شامل گردد.

اما در جمع بندی این مجلس فضل هادی مسلمیار رئیس مجلس سنا تاکید بر تقویت پولیس محلی کرد و افزود:" ایثارگری های وقربانی روزانه پولیس محلی برای ما قابل ستایش است و ما تاکید میکنیم که پولیس محلی تقویت گردد."

وی تصریح کرد پولیس ملی و اردوی ملی به اساس برخی مشکلات نمیتواند در تمامی نقاط امنیت را تامین کند از اینرو به ایجاد پولیس محلی نیاز میرود.

وی گفت تشکیل 15 هزار نفری پولیس محلی باید افزایش یابد وتاکید کرد که این پیشنهادات به مراجع مربوطه نهادهای امنیتی خواهند سپرد.

آقای مسلمیار تاکید کرد معاشات کنونی پولیس محلی کافی نبوده و نمیتواند مشکلات آنانرا مرفوع سازد پس باید درافزایش معاش انان نیز پیشنهاد صورت گیرد.

وی گفت پولیس محلی وملی هردو به خاطر تامین ورفاه مردم کارمیکنند پس باید به هردو احترام گذاشت و ایثار هردو را به چشم قدر نگریست.

موصوف افزود روزانه ده هاتن از پولیس محلی در کنج و کنار کشور کشته میشوند که خود نشانگر وطندوستی انان است.

پولیس محلی به نیروهای اطلاق میشود که ازسوی وزارت داخله ازمیان مردم به منظور تامین امنیت منطقه خودشان استخدام میشوند این نیروها به وسیله اموزگاران داخلی وخارجی اموزش کوتاه مدت دیده ومسلح میگردند.

گفتنیست پولیس محلی برای اولین بار در سال ۲۰۱۰ تشکیل گردید که تعداد این نیروها بیش از ۲۰ هزار تن بود که به اساس فیصله وزارت داخله به ۱۵هزار کاهش یافته که اکنون مجلس سناباردگر بر افزایش آن تاکید دارند.

 

گزارش: رحیم ساغر ملکزی

تصحیح: عاطف

 

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

بر چسب ها:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0